Vücut şekilleri: Armutlar elmalardan daha sağlıklı

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, erkek şişmanlığının beyin iltihabıyla bağlantılı olduğunu buldu.
Kadınlarda vücut yağları genellikle kalçaların çevresinde birikir ve bu da armut biçimli bir görünüme neden olur. Erkeklerde yağ, karnın etrafında toplanarak bir elma şekli oluşturur. Yeni bir fare çalışmasına göre, elmaya göre armut görünümü nispeten daha sağlıklı.
İster hoşlanalım ister hoşlanmayalım, herkesin vücudunda yağ biriktirir.
Kadınlarda genellikle kalça etrafında toplanır ve armut şeklinde bir görünümleri oluşur. Erkeklerde yağ, karnın etrafında toplanarak bir elma şekli oluşturur.
Kaliforniya Üniversitesinde yapılan bir calışma, yağdan zengin bir beslenme biçiminden sonra, bağışıklık sisteminin beyindeki tepkisini aktive ederek yalnızca erkek farelerde sinirlerde iltihab (nöroinflamasyon) yaşadığını ya da aktive ettiğini buldu. Kadınlar bu durumdan etkilenmezken, erkekler nöroinflamasyona ek olarak düşük testosteron yaşayarak düşük sperm sayısına sahip olduğu görüldü. Çalışma sonuçları, İmmunolojide Frontiers dergisinde yer almaktadır.
Klinik çalışmalar araştırmacıları, genç kadınların östrojenleri nedeniyle kilo almadıklarını, ancak menopozdan sonra östrojende meydana gelen çöküntü nedeniyle kilo alması ve obezite de dahil olmak üzere sağlık parametrelerinde düşüş olduğunu gözlemlemişlerdir.
Yağlı gıdalar tüketmek insülin direnci, Tip 2 gibi diyabet hastalıkları, obeziteye yol açarak kas gücü kaybına, sperm kalitesine olumsuz etki, sperm sayısında düşüklük, yumurtlama sıkıntısı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başvurulduğu da görülmüştür.
ABD’deki çiftlerin yüzde 18’inin gebe olabilmek için tıbbi müdahalelere – hormonal tedavilerine ya da ivf tedavisine ihtiyacı var.
Fareler üzerine yapılan deneylerde, dişiler, derinin hemen altında yağ biriktirirken, erkekler vücudun iç organlarında, iç organları etkileyebilecek şekilde derin yağ biriktirirler. Eğer kadınların karın bölgesinde de aşırı yağ biriktirmesi gerçekleşirse  nöroinflamasyona yol açabilir.
Kadınların, hamilelik döneminde bebeği sağlıklı beslenmek için, alması gereken makul kiloyu, evrimsel süreçleri ile bağlantılı olduğundan, erkeklerden daha şansı sayılmaktadır. Bu da kadınları nöroinflamatmadan koruyan bir durum.
Karın yağının – yani visseral organların etrafındaki yağın – aşırı yüklü yağ nedeniyle daha fazla iltihaplandığı bilinmektedir.
Beslenme gerçekten hassas ve üzerine daha çok araştırma çalışmalarının yapılması gereken bir ihtiyaç.
Beslenme eylemi yaşamı sürdürebilmek için yapılması gereken temel ihtiyaç olmanın yanı sıra, aynı zamanda sosyalleşme, iletişim kurma gibi becerileri gerçekleştirirken de kullanılan iyi bir araç. Bu nedenle gıda ile olan bağlantımızı, sağlığımızı ön planda tutarak kurmalıyız, özellikle karın çevresi yağlanmadan uzak durmalıyız. Sağlıklı beslenmeye, özellikle gebe kalmadan önceki ve hamilelik döneminde, ardından bebeğinizi sütle beslerken özen göstermelisiniz.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?