Sağlıklı cilt florası için iyi bakteri popülasyonunu artmış olmalı. Bebeklerde cildi koruyan flora henüz oluşmamış olduğundan cildini mikroorganizmalara karşı daha duyarlı hale getirir. Cilt savunmasızdır. Bebeğin, cildine temas eden giysilerin temizliğini sağlayan maddelerin bir takım özellikleri olması gerekmektedir.

Özellikle yeni alınan giysiler, paraben, boyar madde ve bilinmedik kimyasallarından arındırılmış, yoğun kokusu olmayan temizleme malzemeleri ile yıkanmalı. Aksi halde ciltte kızarıklık, alerji oluşabilir. Sıvı deterjanların, suda eriyebilmesi ve durulama anında da çamaşırlardan tamamen uzaklaştırılması için yayılımı daha kolaydır. Bu yüzden tercih edilmelidir. 6 yaşı sınır olarak kabul edebiliriz. Genel olarak çamaşırların yıkandığı ısının materyallerin cinsine göre belirlenmesi gerekirken sadece mikrobik bir durum olduğunda 60-90 dereceler tercih edilmeli.

Bebeğin doğumundan ilk iki yıl kritik dönem olduğundan kimyasal içeren deterjanları kullanmamalıyız. 6 yaştan sonra kendi kıyafetlerinizle birlikte yıkayabilirsiniz.Isı, mikroorganizmaları uzaklaştırdığı için ütü yapılması önerilir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?